2/19/2021

Susan Maushart, „E-migranci. Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji”

 

recenzja susan maushart technologia internet we współczesnym świecie pandemii

    Okres pandemii COVID-19 zacieśnia nasze związki z cyfrową technologią, wszyscy doświadczamy konsekwencji przeciążenia pracą i nauką online. Chyba nigdy wcześniej tak wyraźnie nie odczuwaliśmy wpływu cyfrowych mediów na nas samych.

    Książka dr Susan Maushart, mimo, że wydana kilka lat temu, jest teraz lekturą bardzo na czasie. Autorka – dziennikarka i komentatorka życia publicznego opisuje eksperyment, któremu poddała siebie i swoje nastoletnie dzieci, na pół roku odcinając od nowoczesnych  technologii: smartfonów, internetu, telewizji, konsoli, a przez pierwsze dwa tygodnie – nawet od elektryczności. To opowieść o tym, w jaki sposób brak mediów na co dzień uświadamiał im co przez nie tracili, jak pozwalał odkrywać na nowo radość ze wspólnych aktywności, wagę relacji międzyludzkich, nowe życiowe pasje oraz jak prowadził do refleksji dokąd wiodą nas media cyfrowe, jeśli tracimy nad nimi kontrolę. 

    To zaskakująca opowieść, od której trudno oderwać się, a jej wartość jest tym większa, że oprócz pobudzenia do refleksji, przynosi też porcję wiedzy. Autorka prowadząca badania naukowe z obszaru mediów, uzupełnia ją bowiem o przystępnie podane wyniki badań naukowych. e-migranci to lektura dla każdego, a dla rodziców i nauczycieli w szczególności, pozwala bowiem lepiej zrozumieć młodych ludzi, uświadomić sobie konsekwencji mediatyzacji i przejąć kontrolę nad mediami w naszym życiu.

okładka książki technologia w pandemii
Maushart Susan [2014], e-migranci. Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji, Wydawnictwo Znak, Kraków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Odwróć edukację , Blogger